Θεατρική Παράσταση - Σοφοκλή: "Αντιγόνη" / Φεβρ. 2011

antigoniΘεατρική Παράσταση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας από το Εθνικό Θέατρο (Εφηβική Σκηνή), το έργο του Σοφοκλή: "Αντιγόνη", την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011.

Το Εθνικό Θέατρο παρεμβαίνει στη σχολική διαδικασία με μια παράσταση αρχαίας τραγωδίας για εφήβους που ταξιδεύει στα σχολεία της Αττικής. Ο σκηνοθέτης Τάκης Τζαμαργιάς, ένας από τους πιο εξειδικευμένους καλλιτέχνες στον τομέα της εκπαίδευσης, θα ανεβάσει την Αντιγόνη του Σοφοκλή, με τη συμμετοχή νέων ταλαντούχων ηθοποιών. Έτσι, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να δουν πώς μετατρέπεται σε ζωντανό θέατρο η θεωρητική σχολική τους ύλη.

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ "Η ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ" - ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Μετάφραση: Νίκος Παναγιωτόπουλος
Σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς
Σκηνικά – Κοστούμια: Εδουάρδος Γεωργίου