Γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου 2015

Στις 17 Νοεμβρίου 2015 τα παιδιά μας τίμησασν την εξέγερση του Πολυτεχνείου παρουσιάζοντας ένα θεατρικό έργο του συναδέλφου μας, φιλολόγου, Αναστάσιου Κράλη, με την επιμέλεια και των φιλολόγων Αικατερίνης Φωτίου και Ευαγγελίας Στίγκα "του Κάτω Κόσμου τα Πουλιά..."

8

Μια πολιτική σάτιρα που οδηγεί τη σημερινή γενιά να καταλάβει τη γενιά του Πολυτεχνείου που αντιστάθηκε στο φασισμό και τη χούντα είτε πίσω από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου είτε μέσα από τις μπουάτ της εποχής.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές που συμμετείχαν καθώς και στους καθηγητές που ήταν υπεύθυνοι για την παράσταση!

Το έργο σατιρίζει και διακωμωδεί την ανόητη και κωμικοτραγική συμπεριφορά των λογοκριτών του χουντικού καθεστώτος και των άβουλων εκτελεστικών του οργάνων.

Με τον καθοριστικό ρόλο του γέλιου αναδεικνύεται το γελοίο στίγμα μιας σκοτεινής περιόδου της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, κατά την οποία η στενομυαλιά και η γραφικότητα αποκτούν καθεστωτική ισχύ και γίνονται κυρίαρχη ιδεολογία.

Τα λογοπαίγνια, το φαινομενικά παράλογο ύφος του κειμένου και οι ακραία κωμικές λέξεις και εκφράσεις των ηρώων, σφυροκοπούν συνεχώς το χουντικό καθεστώς με μια δυναμική που ενυπάρχει στη σάτιρακαι μετατρέπει το κωμικό στοιχείο σε καταγγελία.

5

Νοέμβρης 1973: ημέρες εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου κατά της Χούντας των συνταγματαρχών.

Πλάκα- Μουάτ "Μπουκαδούρα": μια μικρή μουσική σκηνή, εστία αντίστασης κατά της Χούντας, με πρόγραμμα βασισμένο σε αντιδικτατορικά τραγούδια

Χαμηλός φωτισμός στον χώρο, μια αφίσα του Τσε Γκεβάρα στον τοίχο και ένα πανώ με τα συνθήματα του Πολυτεχνείου

ΨΩΜΙ - ΠΑΙΔΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ